niedziela, 2 listopada 2014

Jak pomóc tym, którzy odeszli ...

Dziś temat raczej dla dorosłych. Choć, czy ja wiem ?... Przecież w pomoc duszom cierpiącym w czyśćcu można jak najbardziej włączyć również dzieci. Trzeba tylko we właściwy sposób przekazać im treści naszej wiary dotyczące śmierci, czyśćca, piekła i nieba. 
W jaki sposób to zrobić? Myślę, że nie ma gotowej recepty, gdyż każde dziecko jest inne i tak naprawdę tylko rodzic wie, jak to zrobić najlepiej.
Jednak z całą pewnością powinien być to przekaz:
- dostosowany do wieku dziecka (inaczej będziemy rozmawiać z przedszkolakiem, inaczej z licealistą);
- raczej odpowiadać na pytania dziecka, niż je wyprzedzać (swymi pytaniami dziecko pokazuje, na ile gotowe jest rozmawiać na dany temat);
- prawdziwy (dziecko nie zasługuje na to, by je okłamywać);
- ze starannie dobranymi słowami, o których wiemy, że dziecko zrozumie je właściwie (np. słysząc, że ktoś "zasnął" dziecko, zwłaszcza młodsze, zrozumie je dokładnie tak - ktoś zasnął, to się obudzi, a skoro się nie obudził, to może i ja się nie obudzę, gdy zasnę?);
- spokojnie i bez lęku (dziecko wyczuje nasz strach);
- poważnie, ale również optymistycznie (wszak Chrystus pokonał śmierć, a Bóg Ojciec dla każdego z nas ma przygotowane miejsce :-)

No a teraz do rzeczy, bo właściwie o czymś innym chciałam napisać;-)
Mianowicie o pewnych książeczkach, które mogą być dla nas pomocą w niesieniu pomocy zmarłym, a także w nieustannym przypominaniu nam, że życie nie kończy się wraz z kresem życia doczesnego.
Jest to seria niewielkich książeczek z Edycji Świętego Pawła, autorstwa Sióstr ze  Zgromadzenia Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych - s. Anny Czajkowskiej i s. Ireny Złotkowskiej (zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa, z czego jestem bardzo dumna ;-)



1. "Jak pomagać duszom czyśćcowym? Modlitwa"
2. "Jak pomagać duszom czyśćcowym? Odpusty"
3. "Jak pomagać duszom czyśćcowym?" Post i jałmużna"
Te trzy książeczki dają nam odpowiedź na pytanie, w jaki sposób, bardzo konkretnie, możemy pomóc zmarłym: jakie znaczenie ma tu modlitwa, Eucharystia, nabożeństwa prywatne, czym są odpusty, czym jest skarbiec zasług, jakie są akty, hymny i modlitwy obdarzone odpustem, czym dla zmarłych jest post i modlitwa.

4. "Czas rozstania. Chrześcijańskie przeżywanie żałoby" to opracowanie będące podpowiedzią skierowaną do tych, którzy próbują zmierzyć się z cierpieniem po śmierci bliskiej osoby.

5. "Światłość wiekuista niechaj im świeci. Modlitewne czuwanie przy zmarłym" to wybór modlitw mogący stanowić pomoc dla osób i wspólnot praktykujących zwyczaj czuwania przy zmarłym w domu czy kaplicy cmentarnej.

6. " Nowenna za zmarłych cierpiących w czyśćcu"
7. "Różaniec za zmarłych cierpiących w czyśćcu"
To konkretne rozważania i modlitwy w intencji dusz cierpiących w czyśćcu.

8. " W kręgu wieczności. Śmierć, sąd Boży, niebo, piekło, czyściec" to opracowanie oparte na Piśmie Świętym, Katechizmie Kościoła Katolickiego, pismach i doświadczeniach mistyków, przybliżające zagadnienia śmierci, sądu Bożego, nieba, piekła oraz czyśćca.

Wszystkie te książeczki są niewielkiego formatu, dlatego też łatwo zmieścić je w torebce (wersja dla pań;-) czy w kieszeni (wersja dla panów;-) i nosić przy sobie, by na przykład w drodze do pracy wstąpić do kościoła i pomodlić się za tych, którym ta modlitwa jest tak bardzo potrzebna.

Chciałabym wspomnieć o jeszcze jednej pozycji autorstwa s. Anny Czajkowskiej  i s. Ireny Złotkowskiej:
"W służbie zmarłym cierpiącym w czyśćcu. Powołanie i misja Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych".

To książka napisana z okazji 125 rocznicy powstania Zgromadzenia, ukazująca istotne treści charakteryzujące powołanie i misję Sióstr Wspomożycielek oraz niektóre zagadnienia dotyczące śmierci i życia wiecznego, jak również zbiór modlitw i nabożeństw za zmarłych cierpiących w czyśćcu.

Ze swej strony serdecznie zachęcam do zapoznania się z charyzmatem zgromadzenia, zarówno poprzez lekturę książki, jak i strony internetowej: http://www.wspomozycielki.pl/
a dodam jeszcze, że każdy z nas może również włączyć się w pomoc duszom czyśćcowym poprzez Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym.

Przecież większość z nas, prędzej czy później, będzie również potrzebowała tego wsparcia ze strony tych, którzy pozostaną na ziemi ... (ja będę potrzebowała tego wsparcia szczególnie). Pomóżmy więc, póki możemy!



                                     Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, 
                                     a światłość wiekuista niechaj im świeci. 
                                       Niech odpoczywają w pokoju. Amen.



 EDIT:

W 2015 roku, nakładem Edycji Świętego Pawła, ukazała się kolejna, niezwykle wartościowa pozycja autorstwa ss. Anny Czajkowskiej oraz Ireny Złotkowskiej WDC, zatytułowana "Aby mieli życie wieczne ... Modlitwy za zmarłych".

 
Ta, stosunkowo niewielka objętościowo książeczka, może stać się bardzo wielką pomocą dla osób, którym nieobojętna jest pomoc duszom czyśćcowym. Można przeczytać tam m.in. o formach pomagania zmarłym cierpiącym w czyśćcu oraz o tym, jak uczynić listopad darem dla zmarłych. To również zbiór prywatnych nabożeństw, który pomoże nam pospieszyć z pomocą tym, którzy tak bardzo tej pomocy od nas potrzebują ...
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz